Wpłać darowiznę na Centrum Rozwoju Przekaż 1% Skautom Europy Youtube - obozy Youtube - Droga Cię wzywa
Duszpasterz Krajowy na Wielki Post

Skauci Europy, 2019-03-06

Na monitorach naszych komputerów, tablicach, lodówkach lub wielu innych miejscach naklejamy karteczki z napisami, które mają nam przypominać o ważnych wydarzeniach czy rzeczach o których musimy pamiętać. Mogą to być też cytaty znanych ludzi, które niosą ze sobą jakąś prawdę życiową, która dla nas jest ważna i nie chcemy o niej zapomnieć.


            Wielki Post, który co roku powraca w kalendarzu liturgicznym jest niczym taka karteczka, która przypomina nam coś ważnego. Przypomina nam, że w tym pędzącym świecie w którym nie ma czasu na nic przez ciągły wyścig zdobywania dóbr tego świata, najważniejszy jest czas poświęcony na spotkanie z Bogiem i jest to czas niezmarnowany lecz najlepiej spożytkowany. W tym świecie nastawionym na to by sobie dogadzać, zaspokajać swoje zachcianki i by zawsze było przyjemnie, przypomina że tylko asceza i umiarkowanie oraz zgodne współistnienie z otaczającym nas światem niosą prawdziwa zgodę i harmonię z samym sobą i światem. W tym świecie, w którym ważne jest tylko to co się ma i ile się ma, w świecie nastawionym na posiadanie i zdobywanie kolejnych dóbr materialnych przypomina że więcej szczęścia jest w dawaniu i dzieleniu się z innymi niż w braniu i posiadaniu dla siebie. Po prostu Wielki Post przypomina o trzech lekarstwach na problemy świata i choroby ludzkiej duszy: POST, MODLITWA i JAŁMUŻNA,  które powinny nam towarzyszyć przez całe nasze życie.
             Zanim wymyślimy sobie kolejne postanowienia, warto w tę Środę Popielcową, gdy popiół spada na nasze głowy, zapragnąć oderwania się od tego świata materialnego, nabrania do niego odpowiedniego dystansu, uwolnienia się od tych materialnych żądz i większego skupienia na tym co duchowe i ewangeliczne. ?Tak mówi Pan: Nawróćcie się do mnie całym swym sercem, przez post płacz i lament. Rozdzierajcie jednak wasze serca, a nie szaty!? (Jl 2,12)
              Wielki Post to czterdziestodniowy okres przygotowania do Świąt Paschalnych, do wydarzenia najważniejszego dla całego świata i roku liturgicznego. Ten czas przez rekolekcje, nabożeństwa pasyjne i naszą pracę nad sobą ma nam pozwolić jak najlepiej przeżywać Święte Triduum Paschalne.
               Na rekolekcjach kapłańskich kiedyś usłyszałem takie zdanie, ?żeby dobrze i owocnie odpoczywać trzeba się wcześniej  dobrze napracować?. Parafrazując te słowa, jestem pewien, że żeby dobrze i owocnie przeżyć Święta Wielkanocne trzeba dobrze przeżyć i napracować się duchowo w czasie Wielkiego Postu, czego Wam i sobie życzę.