Wpłać darowiznę na Centrum Rozwoju Przekaż 1% Skautom Europy Youtube - obozy Youtube - Droga Cię wzywa
Wędrówka Ekipy Krajowej i Hufcowych

Skauci Europy, 2018-11-20

W miniony weekend spotkałyśmy się na pierwszej ekipie krajowej z nową naczelniczką. W gronie obecnych można było zobaczyć pewne zmiany: nowe baretki na pagonach i nowe twarze. Większość osób przyjechała już w piątek wieczorem. Miejscem spotkania była Łódź ze względu na centralne położenie i dość dobre możliwości dojazdu z różnych stron Polski. Gościłyśmy w pomieszczeniach Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Łódzkiej, które od razu bardzo przypadły nam do gustu.

Oczywiście nie znaczy to, że cały weekend spędziłyśmy pod dachem. W sobotę zaczęłyśmy dzień od Mszy świętej w pobliskiej Archikatedrze św. Stanisława, a zaraz po niej odbyło się mianowanie Doroty Herdzik na zastępcę naczelniczki ds. hufcowych. Ponieważ słowo ?wędrówka? w nazwie spotkania zobowiązuje, w intensywnym programie nie mogło zabraknąć choć krótkiego wędrowania w (miejskiej) przyrodzie. ? To była okazja do rozmowy i zaczerpnięcia świeżego powietrza. Była ładna pogoda, korzystaliśmy z ostatnich uroków jesieni, chociaż było mroźnie. ? mówi Kasia Frydrych, hufcowa z Radomia.

W sobotę tematy dotyczyły hufców, m. in. bieżącej sytuacji, struktury hufca i misji hufcowej. Uczestniczki pisały też... klasówkę. ? Zrobiłam pewnego rodzaju test. ? mówi Joanna Laskowska, naczelniczka.  ? Moim celem było dowiedzenie się, jaką wiedzę i jakie poczucie odpowiedzialności mają hufcowe i namiestniczki. Zadałam im siedem pytań, na które odpowiedziały na kartkach. Teraz mam szerszy ogląd tego, w jakim stanie jest nasza ekipa krajowa i czego potrzebują hufcowe. To pozwoli mi lepiej przygotować nasze kolejne spotkania. ? wyjaśnia. Zdaniem uczestniczek szczególnie wartościowe były warsztaty pt. ?Zagubiony szef?, poprowadzone przez Jakuba Panka ? psychologa i hufcowego warszawskiego. ? Zagubiony szef to ktoś, kto z jakiegoś powodu nie odbiera naszych telefonów, nie odpisuje, nie ma z nim kontaktu. ? mówi Kasia Frydrych. ? Dowiedziałyśmy się, jak sobie z tym radzić, jak mu pomóc, jak przeprowadzić rozmowę.

W piątek i sobotę obecny był nowy duszpasterz ekipy krajowej, ks. Paweł Tambor. Jego inspirujące uwagi towarzyszyły nam także w niedzielę. W sobotni wieczór odwiedził nas duszpasterz krajowy, ks. Mariusz Sobkowiak, aby spędzić z nami trochę czasu i poprowadzić adorację. Kolejny raz mogłyśmy się przekonać, jak nieoceniona jest obecność księży w skautingu. W niedzielę była okazja do przedyskutowania kwestii zgłoszonych przez uczestniczki spotkania. Kluczowym tematem były kursy szkoleniowe. Spotkanie było przygotowane w głównej mierze przez Basię Rogalę, zastępcę naczelniczki. ? Już od dłuższego czasu planowałam tę ekipę krajową. ? mówi naczelniczka. ?  To było dla mnie duże wyzwanie. Chciałam, żeby spotkanie było na bardzo dobrym poziomie merytorycznym i organizacyjnym.

Warto podkreślić, że frekwencja na spotkaniu była wysoka: 12 hufcowych, 2 namiestniczki i 1 asystentka, 2 duszpasterzy, 2 zastępców naczelniczki. ? Bardzo stawiam na budowanie relacji, na wzmocnienie ekipy krajowej, żeby hufcowe i namiestniczki mogły czerpać w tej wspólnocie. ? mówi Joanna Laskowska. Kasia Frydrych dodaje: ? To była taka wymiana doświadczeń, naładowanie akumulatorów. Już nie mogę się doczekać szkolenia dla hufcowych w lutym. Na takich spotkaniach odkrywam, że misja hufcowej jest bardzo ważna i wiele można się nauczyć.